קיפו”ד – מאמר להורים

LOGO200

כיצד הדברים שאנו אומרים או עושים משפיעים על ילדינו?

אתם מכירים את הרגעים בהם אנו אומרים לעצמנו: “אם משהו היה מכוון אותי אחרת, אולי הייתי היום במקום אחר…”
או ” אם רק מישהו היה מאמין בי ותומך בי, הייתי מצליח יותר…”

כולנו רוצים לתת לילדנו את ההכוונה הנכונה אשר תאפשר לו להיות מאושר ולהצליח בחיים וכולנו רוצים שילדינו יגדלו בסביבה מעודדת המאפשרת לחוות בטחון, שמחה והצלחה.

לחנך ילדים זאת אחריות גדולה, כיוון שכל אשר הם חווים בילדות מלווה אותם לאורך כל חייהם כילדים וכבוגרים.

גישת קיפו”ד נולדה מתוך הרצון לאפשר לילד לגדול לתוך שפה ומעשים אשר תומכים ויוצרים בעבורם את האפשרות לחוות את חייהם מתוך פשטות וקלות; כאשר קלות הינה דרך ההסתכלות על חוויות אשר אנו עוברים בחיים; נוכל לראות את חוויותינו כקשות וחסרות סיכוי להצלחה או כהזדמנות להתגבר על אתגרים ולהצליח,
ופשטות הינה כנות ואמת, זוהי ההבנה כי לכל דבר יש פתרון וכי החיים אותם אנו חיים הינם גמישים וברי שינוי, דברים קורים מסיבה מסוימת ובסופו של דבר הכול מסתדר.

הכול בחיים מתחיל בדרך בה אנו מסתכלים על העולם וחווים אותו.

החיים שלנו הינם אוסף של רגעים וחוויות, כאשר כל החוויות והרגעים הללו נאגרים בתוך הזיכרון לתווך ארוך, בתת המודע, ומשמשות כמניע או כעיכוב לדברים שאנו רוצים לעשות או להשיג במהלך כל החיים.

אם נלמד את הילד להסתכל בצורה חיובית על החיים, אז הוא יגדל לראות את החוויות שהוא עובר כאתגר ולא כמכשול, להיות אופטימי ומלא ביטחון בעשייה שלו.

גישת קיפו”ד מאמינה כי ההקשבה והכבוד לילד הינם המפתחות והצעד הראשון בהקניית מיומנויות של התמודדות מול אתגרים, ברגע שמקשיבים ומכבדים את הילד ניתן להשיג שני דברים: האחד- מראים לו כי יש מי שמוכן להקשיב ולעזור לו, והשני- מלמדים אותו להקשיב ולכבד את האחר. ההתנהגויות הללו נותנות לילד המון ביטחון, הוא מבין כי יש לו אוזן קשבת ויש לו למי לפנות עם כל בעיה שתצוץ.
חשוב מאוד לקחת ברצינות כל דבר אשר הילד חווה ומשתף אותנו בו, למרות שישנם דברים שנראים לנו חסרי חשיבות או מצחיקים, ולתת לו הקשבה מענה מכיוון שזה מראה לו כי אנו מכבדים אותו ולוקחים אותו ברצינות.

ישנם שני דברים נוספים חשובים: סמכות אוהבת ותומכת ודוגמה אישית.
סמכות אוהבת ותומכת הינה הצבת גבולות בדרך חיובית, המעבירה את האחריות אל הילד בדרך מכבדת ואוהבת, לדוגמה: במקום לומר- אם לא תשב לא תקבל ארטיק!!! נאמר- רק אם תבחר לשבת אני אתן לך ארטיק כיוון שארטיק מטפטף ומלכלך, וגם לך יהיה נוח יותר…”

מאוד חשוב לבחור מס’ כללי ברזל, שהילד ידע כי אין לעבור אותם וחשוב מאוד להיות מאוד אסרטיביים בשמירת כללים אילו, יחד עם זאת יש להוות דוגמה אישית ולא להפר כללים אילו בעצמנו.
סמכות אוהבת ודוגמה אישית הינם צמד תכונות אשר חשוב מאוד כי יהיו להורה או מחנך. חשוב מאוד כי הגבולות שאנו מציבים לילד יהיו ברורים, וחשוב לא פחות כי נקיים אותם בעצמנו; אנו יכולים לומר לילד כי יש להתנהג בנימוס ובדרך ארץ, אך אם אנו לא נקיים זאת בעצמנו הילד יראה ויתנהג כמונו, כיוון שבסופו של דבר הילד מחקה את מעשינו ולא את מילותינו.

דבר נוסף וחשוב יותר מכול: יש לעטוף את כל גישתנו לילד בהרבה מאוד אהבה, כיוון שבלי אהבה לא נצליח להגיע אל ליבו והקשבתו של הילד.

לסיכום:
יש לשים לב כיצד אנו מתנהגים ומה אנו אומרים ליד ילדינו.
ילד מרגיש אם פיו וליבו של ההורה או הדמות המחנכת אינם שווים, והוא מחקה את ההתנהגות ולא את המילים שלו.
יש לכבד את הילד ולהקשיב לו, כיוון שזה המפתח לליבו ולהשפעה עליו. חשוב מאוד כי נשפיע על ילדינו באופן חיובי ונאפשר להם להתמודד עם אתגרים בצורה הקלה והמכילה ביותר.
חשוב מאוד להציב גבולות ברורים לילד ולהשתמש בסמכות אוהבת, כיוון שכך הילד לומד לקחת אחריות על מעשיו ובעתיד על חיוו וחשוב כי נהווה דוגמה אישית וכנה בעבורו.
והחשוב מכול – אהבה – רק אם נאהב באמת את הילד, נצליח להגיע אליו.

מחקרים רבים מראים כי שמחת חיים, שגשוג והצלחה בחיים אינם תלויים בהצלחתו של הילד בלימודים אלא בתמיכה ובהכוונה שהוא מקבל במהלך ילדותו ובגרותו. ככל שמאמינים יותר בילד ונותנים לו תמיכה חיובית וגבולות ברורים, כך היכולת שלו להגיע למצב של מימוש עצמי בעתיד גדולה יותר.